Pühade aegsete vabade päevade lektüüriks oli mul sel korral äsja ingliskeeles välja tulnud rootsi loomaarsti Dr Cecilia Lönnelli raamat “Sport Horse Soundness and Performance” (Eestis saadaval raamatukaupluses Krisostomus, https://www.kriso.ee/sport-horse-soundness-performance-training-advice-db-9781910016244.html )

Raamat keskendub sellele kuidas nii ratsanik kui ka treener saavad hobusel treenimise lihtsamaks ja tervislikumaks muuta, ehk siis kuidas saavutada seda millest me kõik salaja unistame, et meie hobused kestaksid võimalikult kaua ja võimalikult probleemivabalt. Koondatud on nii teaduslike uurimuste tulemused, loomaarstide ja tipptreenrite ning professionaalsete ratsanike ja mänedzeride arvamused. Raamat on mõnusalt jaotatud, ilus vaadata ja lihtne lugeda. Kordab üle olulisi põhitõdesid ning annab hulgaliselt mõtteainet. Ühesõnaga hea raamat mida enne võistlushooaega läbi lugeda ja kõigile südamele panna. Oluline pole ju mitte ainult kui kõrgele meie hobused välja jõuavad, vaid ikka kui kaua nad seal püsivad.

Kõige olulisem on ehk raamatu eelviimases peatükis välja toodud 6 kõige sagedasemat vigastuse riski ja kuidas neid õige treeninguga vältida.  Järgnevalt väike kokkuvõte sellest:

 

Sagedane vigastuse risk: Treeningkoormuse liiga kiire tõstmine
Vastuabinõu: Treeningpõhimõte 1astmeline, järkjärguline nõudmiste tõstmine

Kõige sagedasem vigastusrisk on nõuda liiga palju ja liiga kiiresti. Hobuse treenimisel võiks olla plaan ja selle nõudmised peavad tõusma järk järguliselt. Esimene treenimise osa keskendub lihaste ja keha arendamisele ehk nii nimetatud konditsioneerimine. See eeldab variatsioone nii treeningu tüübis, mahus kui ka intensiivsuses, ning peab ka sisaldama planeeritud rahu ja taastumisfaase!  Ainult korralikult arendatud kehaga hobune on suuteline siis ka spetsiifilisemaid ülesandeid täitma.

Sagedane vigastuse risk: Järjepidevuse puudumine
Vastuabinõu: Treeningpõhimõte 2ole distsiplineeritud, treening peab olema planeeritud ja korrapärane

Treening peab olema regulaarne ning järjepidev et omada kehale mõju ning seda mõju ka hoida. Käia aeg ajalt jõusaalis ei paranda mitte kuidagi meie võhma vaid pigem suurendab ohtu et me oma keha selle tegevuse käigus vigastame. Hobustega on sama lugu. Ilma järjepidevuseta, püsib nende fitness ja treeningu mõju väga madalal tasemel.
Professionaalsetel ratsanikel on üldjuhul treeningpäevikud, plaanid või vähemasti kindel süsteem ja idee mida üks hobune peab nädala, kuu või hooaja jooksul tegema.

Sagedane vigastuse risk: Samade ülesannete liiga sage kordamine
Vastuabinõu: Treeningpõhimõte 3Vaheldus

Nii nagu inimestel on teatud töö aladel tüüpilised vigastused, nii on seda ka hobustel. Takistussõidu hobused ja koolisõidu hobused kannatavad erinevate probleemide all. Seetõttu on oluline kindlate lihasgruppide ülekoormuse vältimine pakkudes hobusele võimalikult vaheldusrikast tööd. Kokkuvõttes te tahate et teie hobusel oleks nii kopsumahtu, lihasjõudu, vastupidavust, koordinatsiooni, nõtkust ja hea närvikava. Seda kõike vaid ühe-kahe erineva treeningtegevusega saavutada on võimatu.
Professionaalide soovitus selle koha pealt on kasutada treeninguks nii liivaplatse kui ka maastikuradasid, otsida künkaid mille otsa hobustel ronida lasta või käia neid galopiradadel jooksutamas. Ühesõnaga kõike mis võiks pakkuda vaheldust nii kehale kui ka vaimule.

 

Sagedane vigastuse risk: Puhke- ja taastusperioodide puudumine – liiga intensiivne ja mahukas töö
Vastuabinõu: Treeningpõhimõte 4periodiseerimine 

Periodiseerimine tähendab intensiivsema ja kergema töö vaheldamine ning planeeritud puhke ja taastusperioodide lisamineoma hobuse töösse. Taastusperioodide puudumine ning ületreenimine viib lõpuks ka hobustel nii nimetatud “burnout” sündroomini. Võidusõiduhobustel on aga lausa teaduslikult uuritud et suured koormused võivad põhjustada kõõlustes mikrokiu tasemel kahjustusi mis puhkepäevadega jälle iseenesest taastuvad. Kui nende kahjustuste peal aga kõvasti edasi treenida siis viivad need suuremate vigastusteni. NB! Puhkepäevad ei tohi olla juhuslike “ma ei jõua täna talli” olukordade tulemus, vaid peavad olema treeningkavas planeeritud vastavalt teistele tegevustele.

Sagedane vigastuse risk: Järsk muutus nõuetes, või järsk ülekoormus
Vastuabinõu: Treeningpõhimõte 5spetsiifiline treening = harjuta seda mida võistlustel hobuselt nõuad

Järsk muutus treeningnõuetes või järsk ülekoormus on klassikalised vigastuse allikad mida ikka ja jälle ignoreeritakse. Näiteks võib selline asi juhtuda olukorras kus hobune peab võistlustel sooritama tunduvalt raskemaid ülesandeid kui neid millega ta koduses treeningus kokku puutunud on. Kui hobuse põhikonditsioon on olemas ning te jälgite vaheldusrikka treeningu põhimõtteid, peate ka kindlaks tegema et hobune on spetsiifiliselt valmis täitma neid ülesandeid mida temast võistlusolukorras nõutakse. See muidugi EI tähenda et takistussõiduhobune peab igapäevaselt ületama kõrgeid aedu ja koolisõiduhobune muudkui keskmist traavi vuhtima. Takistussõidu tehniliste olukordade lahendamist saab harjutada madalatel kõrgustel ning lisada vaid vastavalt vajadusele ka aeg ajalt kõrgemaid takistusi. Lisaks nädala sisesele koormusele peate ka arvestama nädalavahetuse võistluse koormuse oma hobuse programmi.

 

Sagedane vigastuse risk: Individuaalsed nõrkused, kaasa arvatud varasemad vigastused
Vastuabinõu: Treeningpõhimõte 6iga hobune on erinev, arvesta tema nõrkustega ja järgi tema keha reaktsioone treeningule

Hobuste reaktsioonid samale treeningule võivad olla väga erinevad. Mõni areneb kiiremini, teine aeglasemalt kui arvestatud, ning mõnele ei sobi kehaliselt teatud tüüpi treeningud üldse. Õppige oma hobuseid lugema, jälgima nende reaktsioone ning kohandage plaane vastavalt sellele mida te näete! Ärge ignoreerige seda kui hobune on mõni päev tõrgas või kehast kange. See võib vihjata mõnele väga väikesele vigastusele mida saab paari puhkepäeva ja treeningkava kohandamisega juba parandada.

 

Selles võtmes soovin ma kõigile mõistliku ja edukat hobuseaastat ja loodan et saame taaskord rohkem keskenduda

profülaktikale ja vähem pikkadele ning vaevalistele taastumistele!