Mida tähendab õieti sõna BARF? Sageli arvatakse et Barf on lihtsalt koerale toore liha söötmine. Tegelikuses on Barf aga tunduvalt komplekssem ja terviklikum söötmis lahendus. Selle arvelt on ta aga kindlasti ka keerulisem kui koerale tavalise kuivtoidu andmine.

Sõna BARF on inglased defineerinud kui “Bones and Raw Food” ehk “Kondid ja toores toit”, sakslased aga on asja kaugemale viinud ning öelnud et BARF on nende jaoks “Biologisch Artgerechtes Rohes Futter” mis tähendab eesti keeles “Bioloogiliselt liigikohane toortoit”. Ja mis võiks olla parem kui koerale pakkuda just seda mis oleks temale ja tema organismile kõige liigikohasem ja looduslähedasem?

Mis on aga koera söögi vajadused kui me temale sellist menüüd ise koostama hakkame?

Alustame portsjoni suurusest. Täiskasvanud koera päevane toidu ratsioon peaks olema kuskil 2-4% tema kehakaalust. Suurtel koertel võib see olla pigem 2-3%, ja väikestel pigem 3-4%. Ülekaalulistel loomadel tasub sihtida optimaalkaalu nii sööda vähendamise kui ka liikumise tõstmisega.

Portsjon võiks see juures koosneda:

 1. 20 % taimsetest ja 80 % loomsetest komponentidest
 2. Taimsed komponendid omakorda võiks olla 75% aed- ja köögivilja ning 25% puuvilja või marju
 3. Liha peaks olema
  => 50 % lihas erinevatest sortidest (rasva osakaal 15-25 %)
  => 20 % vats/kiidekas
  => 15 % sisikondade segu (näiteks maks, neerud, põrn, kops, süda)
  => 15 % toored lihakad kondid
 4. Lisada tasuks regulaarselt ka õlisid milles sisaldub rohkelt omega-3 rasvhappeid, nagu lõheõli või linaõli.
 5. Ka võib toidule lisada: tooreid mune, erinevaid ravimtaimi, vetikaid, pähkleid/seemneid, pärmi, kalamaksaõli.

Igapäevane portsjon ei saa kunagi olla 100 % täiuslikult koostatud. Ka looduses ei lähtu ükski hunt toitumistabelitest või kindlatest normidest. Kerged kõrvalekalded on lubatud, kuid optimaalset ratsiooni tasub alati orientiiriks võtta.

Kust siis tuleneb selline toortoidu “optimaalne” koostis? Barf lähtub alati koerast kui hundist ning söödaratsioonist kui “saakloomast”. Saakloom koosneb aga just teatud koguses lihasest, kondist, sisikonnast ja söödud taimsetest komponentidest. Vabas looduses on saakloomadeks sageli mäletsejad, ning seega on ka vatsa/kiideka ning taimsete komponentide osakaal koera söödaratsioonis oluline. Kõik need koostisosad kokku annavad koerale õiges koguses aminohappeid, vajalikke toitaineid ja muidugi ka energiat.

Koer saab endale vajalikku energiat peamiselt rasvast. Seetõttu ei tohi ratsioonis kasutusel olev liha olla liiga sidekoeline.

Kontidest ammendavad koerad peamiselt kaltsiumit ja fosforit, aga ka kaaliumit, naatriumit ja magneesiumit. Kui kontide osakaal toidus kasvab liiga suureks, võivad sellest tekkida seedehäired (kõhu kinnisus) ja ka ainete puudujäägid. Teatud mineraalid ja vitamiinid võivad nimelt teisi vajalikke aineid hakata kehas tõrjuma või nende imendumist vähendama.

Sisikonnad (maks, neerud, jne.) on paljudele koertele eriliseks delikatessiks. Sealt ammendatakse hulgaliselt vajalike toitaineid. Lisaks sisaldavad nad ka palju erinevaid vitamiine ja mineraale.

Koerad kes kannatavad teatud haiguste, ja ka allergiate all, peab enne laskma loomaarstil põhjalikult läbi vaadata, ja koostada siis spetsialisti abiga sobilik toitumiskava. BARF ei ole kindlasti mitte lihtne lähenemine koera toitmisele. Küll aga on ta selline mida pea kõik koerad hea isuga söövad, ning mis annab meile võimaluse ka koertele natuke “tervisliku” toitumist pakkuda. Vastutustundlik Barfija, teeb oma koerale igal juhul head!