Kuna Augustikuu patsiendid on näidanud et ka väga väikesed haavad võivad nende ilmade, ja massiliselt lendlevate putukatega, tõsisemateks probleemideks muutuda, siis siin mõned näpunäited kodusest haavahooldusest ja esmaabist.

Punkt 1 – Appi, veri!

Kui haavast immitseb, voolab või lausa purskab verd siis kõige tähtsam on külma närvi säilitada. Purskavatele haavadele tuleb panna peale rõhksidemed. Kodustes tingimustes võib see olla puhas käterätik ning lina küljest rebitud sideme jupid. Olge leidlikud kui asi puudutab häid hädaabi lahendusi. Voolavale või immitsevale verele aitab sageli ka jääkülm vesi või külmad kompressid. Need leevendavad ka valu ja turset.

Punkt 2 – Puhasta, puhasta, puhasta!

Kui märkad haava/vigastust siis esimene asi on ikka puhtus. Olgu see haav siis nüüd inimesel, koeral või hobusel. Kehtivad ikka samad reeglid.
Kuidas puhastada? Kõige parem on mustust välja uhada puhta vee või õrna lillatera lahusega. Ja kohe sõna otseses mõttes uhada! Paarist tilgast pole siin mingit kasu kui arvestate millise kiirusega igasugused pisikud suudavad paljuneda. Külmal veel on ka hea omadus verejooksu ning turset vähendada, mis on just värskete haavade puhul oluline. Kui võimalik, siis vältige haava nühkimist, sest see tekitab sageli rohkem kahjustusi ning mõnikord hõõrute te mustuse terad ka sügavamale haava sisse.

Loomadel on oluline osa haava puhastamisest ka karvade pügamine. Võtke endale aega ka väikeste haavade ümber karva vähemaks lõigata. Võite selleks kasutada täitsa tavalisi kääre. Mida rohkem haav “hingata” saab, seda väiksem on tõenäosus et ta hauduma läheb. Lisaks ärritavad haava sisse ulatuvad karvad, ning segavad haava paranemist oluliselt.

Punkt 3 – Mõtle loogiliselt

Kui haav/kahjustunud naha piirkond on nüüd teie jaoks täies ulatuses nähtav, siis on hetk olukorda hinnata, või kui enda kogemustest jääb puudu, nõu küsida. Peamised küsimused mis peate endale esitama (ning ausalt vastama) on: Kas haavasid on üks või mitu? Kas haav vajab õmblemist? ning : Kas haav on juba põletikus? Kui vastate ühele või mitmele nendest küsimustest jaatavalt, siis võib arvata et teie loom tahab arsti näha.

Haavad mis pärinevad hammustustest, võivad sageli olla väga salakavalad. Pealiskaudselt on näha vaid mõnda pisikest auku (hamba jälge) kuid kui asja lähemalt uurida siis on terve nahk lihaste küljest lahti rebitud. Sest hammustushaavad on alati ka mingil määral rebimise/kiskumisega seotud. Lisaks on hammustushaavadel veel üks paha omadus: nad lähevad enamasti põletikuliseks.

Õmblusi vajavate haavadega on lihtne reegel: mida varem nad arsti juurde jõuavad, seda parem, ja seda nii looma tervise kui ka teie rahakoti mõttes. Kuni paari tunni vanune, puhas haav ei vaja mingit erilist ettevalmistust, ega järelravi, et saada kokku traageldatud. Kui haav on juba päevakese oma aega oodanud, siis on vaja enne õmblemist haava värskendada – see on aga taas aega nõudev tegevus mis ei pruugi alati eduni viia. Kõige kurvemad on aga need haavad mis alles siis meieni jõuavad kui loom omaniku sõnul juba “haiseb” – lisaks väga pikaldasele haava korrastamisele vajab enamasti juba terve loom antibiootilist ravi, kui mitte isegi juba intensiivset kliiniku ravi.

Seega: õigel hetkel tehtud otsused säästavad teie aega, närvi ning looma tervist!

Punkt 4 – Määrida

Olete haava nüüd põhjalikult ära puhastanud ning vastavalt kõikidele kriteeriumitele võtnud vastu otsuse et see on haav mis saab ka koduse raviga parandatud. Puhastamisest üksi tundub teile aga vähe. Tahaksite selle haava jaoks veel midagi head teha. Aga mida?

Suurema puhtuse tagamiseks võib haavadele lasta mitu korda päevas desinfitseerivat aerosooli, nagu näiteks cutasept või muud sarnased tooted. Ka joodi baasil tooteid võib loomadel julgelt kasutada.

Viimastel aastatel palju levinud mee baasil haava kreemid on ka loomaarstide kappidesse jõudnud ning on oma looduslikult ravivaid omadusi tõestanud. Kui soovite kreeme peale kanda nii et teie lemmik neid kohe sealt ise eemaldama ei hakkaks, siis tehke pärast kreemi peale panemist temaga kohe üks kiire jalutuskäik. Juba 10-15 minutit piisab et salv saaks mõjuma hakata. Salvide kasutamine on aga lõppkokkuvõttes lihtsalt üks lisavõimalus – enamus haavadest paraneb ka väga ilusti ilma nendeta.

Suurloomade puhul kasutatakse haava raviks ka antibiootikumi baasil, enamasti sinist või punast värvi, aerosoole. Arvestage sellega et tegemist on retsepti ravimiga, ning neid on teil ainult loomaarstiga kokkuleppel võimalik soetada. Tavakaubanduses loomadele saadavad sinised haava aerosoolid sisaldavad ainult joodi, ning ei ole seega võrreldavad loomaarsti poolt saadud tootega.

Punkt 5 – Siduda või ei?

Võimaluse korral on enamasti parim kui haavad saavad õhu käes paraneda. Sidemete all on mõnusalt soe ja niiske – just õige koht pisikute paljunemiseks. Arvestage  aga alati ka sellega kui kerge või raske teil on haava ilma sidemeta puhtana hoida, ning kas loom ulatub ise haava töötlema või ei. Jällegist tuleb kaaluda ning võite katsetada nii ühte kui teistpidi.

Punkt 6 – Putukad

Suve suurim nuhtlus on kohe kindlasti igasugused ringi lendlevad putukad kes osalevad aktiivselt haava ravi ebaõnnestumises. Kärbsed suudavad juba lühikese aja jooksul oma munad paigaldada haavadesse, ning sealt edasi on juba vaglad tegutsemas.

Kaitseks selle vastu aitab juba eelnevalt mainitud haava aerosool, mee salv ning ka suviseks kasutuseks ette nähtud spetsiaalsed haavasalvid mis sisaldavad putukaid tõrjuvaid aineid. Mõned putuka aerosoolid sobivad ka haavade peale laskmiseks. Selle tarvis lugege hoolikalt pakendi lehtesid, sest iga firma on selle koha pealt erinev.

Punkt 7 – Loom arstib ennast ise

Neid jutte oleme me küllaga kuulnud, kuidas loom ise oma haavad terveks lakub. Kasutatakse seda väljendit ju lausa igapäevases kõnepruugis. Tõde on aga see et lakkumisest lähevad enamus haavad hullemaks, ning mõnikord polegi üldse mingit haava enne kui loom ennast lakkuma hakkab, ja lõppeks on suur nahapiirkond kahjustunud ning põletikus. Olge leidlikud ning vältige seda et teie loom saaks ise oma haava raviga tegeleda. Kui muud moodi ei saa siis aitavad kõigile tuttavad plastik kraed. Kodus võib proovida loomadele selga panna püksisääri ning jopevarukaid, nii kuidas parasjagu vaja et kahjustunud piirkonda looma enda eest kaitsta.