Iga aasta varakevadel algab kasside lõikuste hooaeg. Just nimelt see aeg kus kõik kassid kõva kräunumisega märku annavad oma paljunemise soovist ning omanike vastu hõõrutamisega kogu pererahva närvirakke kulutavad. Kui ka teil on selline kandidaat ootel ning olete mõelnud kuidas see lõikusevärk täpselt käib siis järgnevalt panin kokku 10 enim küsitud küsimust ja vastust kasside kastreerimise/steriliseerimise kohta.

 

  1. Kui vana peab kass olema selleks et teda kastreerida/steriliseerida?

Kass võiks olla 6 kuu vanune ja/või enam vähem kaaluda 2.5 kilo. Ülemist vanusepiiri ei ole. Kui kass on hea tervise juures siis võib ka 10 aastastele või vanematele loomadele lõikust teostada.

  1. Kas emane kass peaks ühe korra poegima enne kui ta ära lõigatakse?

Ei pea. Mõelge sellele et kassil võib olla pesakonnas 6 või enam poega. Kellele te kõik need kassipojad edasi jagaksite nii et saaksite kindlad olla et neil saab olema tulevikus hea elu ? Kassi varakult steriliseerides ja teda mitte paaritades aitate kaasa kodutute kasside arvukust kontrolli all hoida.

  1. Kas steriliseeritud kassist on hiirepüüdjana või territooriumi kaitsjana üldse veel kasu?

Kasside iseloomu omadused lõikuse tõttu ei muutu. Kui tegemist on tubli hiirepüüdjaga siis jätkab kass seda tegevust lõikuse järgselt sama innukusega.

  1. Mida ma opi eelselt kassiga tegema pean?

Operatsiooni eelselt peaks kass olema 8 tundi söömata et vältida narkoosis oksendamist. Joogivesi võib ees olla. Kui teil on õuekass siis püüdke ta juba varakult kinni. Kassid tajuvad erakordselt hästi kui omanikel on nendega plaanid ning tihtipeale võivad siis lausa mitmeks päevaks kodust eemale jääda.

  1. Kui kaua operatsioon kestab?

Isase kassi kastreerimine võtab kuskil pool tundi aega, emase kassi lõikusele kulub kuskil tund aega. Pärast lõikust peab aga veel arvestama olenevalt loomast 2-4 tundi ärkamise aega enne kui teile loom kliinikust uuesti kätte antakse. Sügavalt magavat looma me omanikule ei tagasta.

  1. Kas operatsioon on ohtlik?

Kasside kastreerimine ja steriliseerimine on veterinaarpraksises väga standardsed protseduurid millel on võrdlemisi madal riskilävi. Tegemist on aga siiski lõikustega mida teostatakse narkoosi all, ning see kujutab endast alati teatud ohtu. Samuti võib üksikutel juhtudel lõikuse järgselt tekkida haavapõletik.

  1. Mida ma kodus lõikuselt tulnud loomaga tegema pean?

Lõikuse päeval kliinikust koju jõudes hoidke kassi toas, soojas ja rahulikus keskkonnas kus teised loomad aga ka inimesed (lapsed) teda ei segaks. Kass võib 24 tunni jooksul peale lõikust olla veel uimane või kergelt taaruda. Koju jõudes võib kassile koheselt juua ja süüa pakkuda. Isastel kassidel õmblused puuduvad, emastel kassidel on õmblused naha sees peidus. Haava peab 10 päeva jooksul pärast operatsiooni korra päevas kontrollima ja puhastama. Haava puhastamiseks sobib õrn lillatera lahus, vesinik või mõni muu mitte kipitav naha desinfitseerimise lahus. Jälgige et haav ei oleks turses, tugevalt punetav ning et sealt ei tuleks mädast nõret. Kahtluse korral andke kindlasti kliinikusse teada.

  1. Kas kass peab operatsiooni järgselt kraed kandma?

Isastel kassidel ei ole tarvis operatsiooni järgselt haava kaitsta. Emastel kassidel on soovituslik ligipääs kõhu haavale tõketada. Selleks sobib näiteks väga hästi sukasäärest või suurest sokist tehtud vest.

  1. Millal peab tulema niite eemaldama?

Kasside lõikuse järgselt ei pea tulema niite eemaldama. Isastele kassidele õmbluseid ei paigaldata. Emastel kassidel tehakse õmblused naha sisese sulanduva niidiga. Neid eemaldama ei pea.

  1. Kas kass peab opi järgselt erilist toitu saama?

Kastreeritud isastel kassidel on soodumus kuseteede ummistuste tekkeks. Ummistuse põhjustajaks on põiekivid või liiv mis tekivad toidu valest mineraalsest koostisest. Seetõttu tasuks kastreeritud kassidele kindlasti kvaliteestet ning nendele mõeldud toitu anda. Toidupoes pakutavad söödad ei vasta sellistele nõuetele.

 

Meie kliinikus maksab emase kassi steriliseerimine 60 eurot ja isase kassi kastreerimine 30 eurot. Aega saab broneerida nii telefoni kui ka meili/sõnumi teel.