Kõrv on oluline ja väga tundlik osa nahast. Kui kõrvaga on probleeme, siis see tähendab sageli seda et nahal on mingid probleemid, olgu need siis puudujäägid toidu poole pealt (õiged rasvhapped) või vastupidi allergilised reaktsioonid. Lisaks sellele on muidugi ka parasiidid mis tekitavad kõrvapõletiku (kõrvalestad näiteks) ja teinekord võib lausa mõni võõrkeha (rohukõrs, liiv) olla ärrituse algatajaks. Igasugu erinevate põhjustajate kõrvalt tuleb ka muidugi arvestada soodustavate asjaoludega nagu seda on niiske keskkond, kitsad kuulmekäigud ja ummistused (ettevaatust väga karvaste kõrvadega !).
Kuidas aga siis ravida ? Kui arvesse võtta kõik need asjaolud, siis on selgemast selgem et raviga peab tegelema loomaarst, kes suudab olukorda adekvaatselt hinnata, põletikutekitajat määrata (bakter või pärmseen) ja lisaks õigele rohule aidata teil ka tulevasi põletike vältida.
Mida saate aga enda poolt lisaks sellele teha ?
- Kõrvaldada soosivad faktorid: väga karvaseid kõrvu tuleb pügada ja kuulmekäiku ummistavaid karvu kitkuda. Lontis kõrvadega koerte kõrvu võib aidata nende regulaarne tuulutamine. Selleks saab nad näiteks pealae peale kas lõksu või kummiga kokku siduda ja lasta kuulmekäikudel nõnda hingata.
- Kasutage oma silmi ja nina hoolikalt! Kiigake aeg ajalt oma koera kõrva. Terves kõrvas ei tohi olla erilist mustust (natuke tolmu ja pori on aktsepteeritav) ega mingit märga nõret, ja kõrv ei tohi haiseda.
- Kõrvapuhastusvahendite taga on terve teadus. Ärge ostke loomapoest esimest ettesattuvat vaid laske ennast korralikult nõustada. Osad puhastusvahendid sobivad regulaarseks kasutamiseks, teisi tohib aga ainult harva pruukida. Mõned on hea antibakteriaalse toimega, teised sihivad rohkem seeni, ja mõned on lausa ärritavad ning neid ei peaks mingil juhul haigestunud kõrva sisestama.
- Puhastage kõrvu õieti, ja seda nii ennetuse kui ka ravi mõttes. Harjutage juba kutsikaid sellega et kõrvapesu on mõnus asi mida ei pea kartma, ja seda ta tegelikult ongi. Ujutage kõrv puhastusvahendiga üle ning masseerige hoolikalt kõrva põhja et kogu mustus lahti leotada. Üleliigne puhastusvahend tõmmake lapiga välja või laske koertel see ise välja raputada. Ärge ise mingil juhul tikkudega koera kõrva ronige! Sellega te võite suured vahatropid veel sügavamale kõrva lükata ja halvimal juhul lausa kuulmekilet kahjustada. Kui teie koera kõrvad on hetkel ravil siis puhastage neid kõrvu vähemalt korra päevas (parem kaks) enne rohu manustamist.
Õpetlik video sellel teemal: https://www.youtube.com/watch?v=5C39A9UU720
- Kõrvapõletike lahendamine võib teinekord olla väga pikk protsess. Näidake oma loomaarstile ravi lõppedes koera kõrvad kindlasti uuesti ette, et kindel olla et sinna ühtegi põletikukollet alles ei jäänud. Kroonilised ja rasked kõrvapõletikud vajavad sageli lisaks kõrva sisesele rohule ka suukaudseid antibiootikume ja põletiku rohtusid.
Allikas: ESVD dermatology conference Riga, jaanuar 2017, Lektor Sue Paterson, MA VetMB DVD DipECVD MRCVS RCVS ja Euroopa spetsialist veterinaar dermatoloogias