Müksomatoos on jänestele omane nakkushaigus mis levib sääskede ja teiste verd imevate putukatega, ning on seega peamiselt suvekuudel probleemiks. Haigus onLoomad 002 metsjäneste seas pidevalt olemas, ja seega on ka meie koduloomad ohustatud kui me neid suviti näiteks õues puurides või aedikutes hoiame.

Müksomatoosi tekitajaks on viirus mis on samast perekonnast nagu inimeste rõuge viirus. Pärast nakatumist tekivad haigetel jänestel pea piirkonnas punetused ja tursed, silmad hakkavad vesistama ja tuleb mädast nõret nii silmadest kui ka ninast.  Selline äge haigestumis vorm lõppeb alati loomade surmaga, ning ka ravimine ei anna selles staadiumis tulemust.
Lisaks ägedale vormile, esineb ka kergem müksomatoosi vorm, kus tursete asemel tulevad jänesel sarnaselt rõugetele, naha peale väiksed mügarikud.

Kuna müksomatoosi ravimine sageli ei anna tulemusi, on tungivalt soovitatav oma jäneseid selle vastu vaktsineerida. Vaktsiin mõjub 6 kuud, seega on mõistlik loomi vaktsineerida iga aasta kevad-suve algul kui esimesed kihulased ja sääsed hakkavad välja ilmuma.