Paljud meist teavad et võitlus kehakaaluga on kõike muud kui lihtne ettevõtmine. Kiusatused on suured, elustiil liiga vähese liikumisega seotud ja palju kiidetud tervisliku toitumist on kuidagi raske realiseerida. Aga ka meie koduloomad kannatavad sarnaste probleemide all. Koerad kes olid oma tõu hiigelaegadel suurepärased tööloomad, on jäänud kuidagi mugavaks ja lodevaks. Karjatajatest, jahimeestest, kaitsjatest ja veoloomadest on saanud ühtemoodi hoovikaunistused või lausa tugitooli sportlased. Ja kassid peavad ainult harvadel juhtudel ennast hiirte ja rottide abil ise toitma. Enamasti ootab rasvane söögiports neid hommikust õhtuni kausis ees. Mõni ime siis et nende kehakaal, tervis ja ka psüühika, selle all kannatavad. Sarnaselt inimestele, toob ka loomadel liiga kõrge kehakaal endaga kaasa tervise probleeme, nagu liigese hädad, diabeet, maksa rasvumine ja südame probleemid.

Võitlusel kehakaaluga on esimene oluline samm tõdeda probleemi olemasolu. Kuidas aga hinnata kas koer või kass on paksud? Ja millal liiga peenikesed? Et sellega aidata on olemas nii nimetatud BCS tabelid  – ehk keha konditsiooni skoori tabelid. Numbritega 1-9 (või mõnedel puhkudel ka 1-5) tähistatakse looma konditsiooni vastavalt teatud kriteeriumitele. Oluline on alati oma koera ja kassi katsuda! Tihe karvastik võib silma järgi kontrolli tulemusi väga petlikuks muuta.

Peamised 3 kontrollpunkti:

  1. Ribide kontroll:
    Pange käed looma selgroo kõrvale, ja libistage nad siis sealt kummaltki poolt rindkere allapoole. Üritage tunnetada ribisid ja ribide vahekohti.
  2. Profiili kontroll:
    Kükitage loomaga ühele kõrgusele ja hinnake külgvaadet. Kas kõhujoon liigub tagajala suunas ülespoole?
  3. Selja vaade:
    Vaadake oma looma kehale ülevalt alla peale. Kas te näete vöökohta?

 

Järgnevate piltide abil, on teil ehk võimalik paremini olukorda hinnata.

KOER:

Koer BCS 1Koer BCS 2Hinded 1-3: Alatoitumus

Ribid, nimmelülid, puusakondid ja teised luulised struktuurid on juba kaugelt näha või katsudes kergesti tuntavad. Rasva ei ole. Lihasmass võib olla vähenenud. Kõhujoon selgelt ülespoole ja pealtvaates väga kitsas vöökoht.

 

 

 

 

 

 

Hinded 4-5: IdeaalneKoer BCS 3

Ribid kergesti tuntavad. Vähese või mõõduka rasvkattega. Kõhujoon selgelt ülespoole. Pealtvaates vöökoht eristatav.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Koer BCS 4Koer BCS 5Hinded 6-9: Ülekaal

Ribid võivad veel olla tuntavad, kuid on selgelt rasvakihiga kaetud. Halvimatel juhtudel ei ole ühtegi ribi enam tunda. Vöökoht on raskesti või üldse mitte enam eristatav. Kõht võib olla lausa välja veninud. Erinevatesse keha kohtadesse võivad tekkida rasva kogumid. Seda näiteks saba juure lähedale, nimme piirkonda, rindkorvi peale.

 

 

 

 

 

 

KASS:
HKass BCS 1Kass BCS 2inded 1-3: Alatoitumus

Ribid nähtavad või väga selgelt tuntavad. Rasva ei ole. Nimmelülid ja puusakondid hästi tuntavad. Vöökoht väga kitsas ja kõhujoon selgelt ülespoole.

 

 

 

 

 

 

Hinded 4-5: IdeaalneKass BCS 3

Ribid tuntavad minimaalse rasvakihi all. Vöökoht selgelt eristatav. Kõhujoon ülespoole. Minimaalselt kõhurasva.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kass BCS 4Kass BCS 5Hinded 6-9: Ülekaaluline

Ribidel ülearune rasv. Halvimatel juhtudel pole ribisid üldse enam võimalik eristada. Vöökoht kaob ära, ja kõht võib olla lausa punnis ja välja veninud. Kõhul võib olla tunda rasva padjandit. Rasva kogumid võivad esineda ka muudes kohtades.

 

 

 

 

 

 

 

Allikad:

http://www.wsava.org/nutrition-toolkit
http://www.morgantownamc.com/dog-bcs.pml