Kuigi suvi on varsti juba läbi saamas, on siiski võibolla veel mõnel teie seas plaanis kuhugi rändama minna, ja ehk võtab sinna ka oma lemmiklooma kaasa. Kuidas ja mis tingimustel loomadega riigist väljumine ja sisenemine toimub, jääb sageli aga arusaamatuks. Järgnevalt mõned lahti seletatud põhitõed. Vaata lisaks http://www.vet.agri.ee/?op=body&id=967

Reisides koera, kassi või valgetuhkruga, peab teie loomal olema:
1.       Europass
2.       Kiip
3.       Vaktsiin: kohustuslik on ainult marutaudi vaktsiin, mis peab olema tehtud hiljemalt 21 päeva enne reisimist. Marutaudi vaktsiin ei ole kohustuslik alla 3 kuu vanustel loomadel.
Erandid:
1.       Paelussi tõrje (Echinococcus multilocularis) koos vastava veterinaarse tunnistusega peab olema tehtud selleks et siseneda järgmistesse riikidesse:
Soome, Ühendkuningriigid, Iirimaa, Malta, Norra
See tõrje peab olema tehtud vähemalt 24 tundi, kuid mitte rohkem kui 120 tundi (5 päeva) enne reisi.
2.       Kui te tulete Eestisse mõnest mitte-EU riigist, peab loomal olema lisaks kõigele muule ka veterinaarsertifikaat. EL päritolu loomade taassisenemisel ühendusevälistest riikidest piisab aga lemmikloomapassist.
3.       Juhul kui te reisite kuue või enama loomaga, kehtivad nõuded mis vastavat kaubanduslikule loomade transpordile. Sellisel juhul peab teil olema kehtiv veterinaarsertifikaat mis on väljastatud reisimisele eelneva 24 tunni jooksul.
4.       Enamus EL-välised riigid nõuavad sisenemisel veterinaarsertifikaati looma tervisliku seisundi kohta. Selleks tuleb teil pöörduda maakondliku veterinaarkeskuse poole ning esitada vastav taotlus. Rohkem infot iga riigi nõuete kohta saab enamasti vastava riigi tolliasutuse kodulehelt.
Ja muidugi jälgige alati reisides et te ei ole mitte ainult seadusega kooskõlas, vaid et ka teie lemmikul oleks mõnus ja hea! 30 kraadiga rannas lebotamine vastab enamasti sama vähe koera ettekujutusele toredast puhkusepäevast, nagu jalutuskäik võõra suurlinna melukatel tänavatel. Plaanige ette ning otsige oma lemmikutele vajadusel sobivad koduvalvurid. Ka nii nimetatud koerte hotellid on mõnedele isenditel täiesti sobivad. Ettevaatust aga arglike koertega, nemad võivad sellisel puhul traumaatilise kogemuse osaliseks saada.
Head reisi!