I. Tiinus
Tiinus lambal ja kitsel kestab umbes 22 nädalat. Lammastel – olenevalt tõust – 150 kuni 154 päeva, kitsedel võib tiinus kesta kuni 158 päeva. Mitmikute tallede puhul on tiinus enamasti paari päeva võrra lühem. Kääbuskitsedel on tiinus kuni 10 päeva lühem kui suurtel kitsedel.
Kitsedel on, sarnaselt lehmadega, kaksiktiinuse puhul sageli ühendusi mõlema kaksiku verevarustuse vahel. Sellise ühenduse tagajärjel võib arvestada sellega et emane kitsetall, kellel oli sündides isane kaksik, on hiljem viljatu, kuna tema suguelundid pole korralikult välja arenenud. Lammastel selliseid väärarenguid üldjuhul ei esine.
II. Ettevalmistused poegimisele
Kõrgtiinuses tasub vältida loomadele stressi tekitamist. Stressiks võib olla loomade karjatamine, koertega karjatamine, loomade käsitlemine või ka äkiline söödamuutus. Kui loomade tiinus on kindlaks määratud, võib loomad võimaluse korral erinevatesse gruppidesse paigaldada et pakkuda vajadusele vastavat söödaratsiooni mitte tiinetele, tiinetele ja mitmiktalledega tiinetele uttedele.
Esmaabi varud
Poegimisele ettevalmistudes peaks kontrollima laudas olemas olevaid esmaabi ja poegimisabi vahendeid:
– desinfitseeriv seep või kaaliumpermanganaat (lillatera)
– desovahend nabanööri jaoks: jood (näiteks 5% jodopax) ja väike tops kuhu nabaväät sisse kasta
– puhas ämber
– kraadiklaas
=> Kehatemperatuur: Lammas 38,5-39,5 °C
Tall 38,5-40,0 °C
Kits 38,3-39,0 °C
Kitsetall 38,5-39,5 °C
– glükoos (20%)
– libestusgeel
– sünnitusnöörid/ketid
– E-vitamiini-Seleeni lahus tallele
– energiajook (propüleenglükool) nõrgale lambale, poegimisjärgseks kiireks taastumiseks
– võimaluse korral sügavkülmutatud eelmise aasta ternespiim (100 ml portsud) või selle asendaja
asendusvariandiks võib ka kasutada lehma ternespiima!
– sundsöötmise sond
– võimalus kuidas alajahtunud talle soojendada: soojendusmatid/kastid, etc.
Lisaks võib ettevalmistada/varuda:
– eraldusboksid: ruumi ja aja olemasolul on parimaks jälgimiseks hea kõik lambad pärast poegimist, või juba poegimise ajaks panna eraldusboksi. Seal võiksid nad oma tallega veeta 24-72 tundi. Kindlasti on sellist boksi vaja lammastele kes pärast poegimist on nõrgad, või ei taha oma tallesid kohe omaks võtta. Seal nad saavad taastuda ja oma tallede lähedal olla. Sellise boksi orienteeruv suurus võiks olla 2,0-2,5 m^2.
Väga oluline: kui te kasutate sellist poegimisbokside süsteemi, siis enne iga järgmise asuka sisenemist tehke neile elementaarne pinnase deso! Selleks võib kasutada mõnda kuivdeso ainet (stalosan, deltasec, või mõni muu), ja selle peale panna uus allapanu kiht. Vastasel juhul saab poegimisboksidest kiiresti lauda kõige ohtlikum piirkond, kuna haigustekitajad paljunevad saastunud aladel hõlpsasti.
– soojenduslambid/soojendusala talledele: välistemperatuuriga lautades on lammastel kõige paremad elutingimused. Talledele tuleb aga sellistesse lautadesse tekitada soojendusnurgad, kus neil on esimestel elunädalatel kergem oma kehatemperatuuri hoida ilma et nad sellele ülearu energiat raiskaksid. Sellised soojendusalad võib ehitada kinnise kasti kujulised, kus ühest küljest on võimalik tallel siseneda, ilma et suur lammas sinna sisse mahuks.
III. Poegimine
Umbes 10 päeva enne poegimist hakkab lamba ja kitse udaras piim kogunema ning nisad suurenevad. Nähtav võib olla ka häbeme turse või punetus, ning vaagnasidemete lõtvumine.
Poegimine jaguneb nelja faasi:
-
Ettevalmistav faas
Lammas on rahutu. Tupest tuleb läbipaistvat, tihket lima.
-
Avanemis faas
Kestvus: 2-5 tundi
Välja paistab: Lammas on rahutu, viskab sageli pikali ning kraabib aluspanus. Võib ka näidata valu (hammaste krigistamine, küürus kehahoiak).
Sees toimub: Emaka kael avaneb. Lootekotid liiguvad sünnitusteedes edasi, ning laiendavad neid.
-
Väljutamis faas
Kestvus: 10-60 minutit (kaksikud talled tulevad umbes poole tunniste vahedega)
Lammas hakkab pressima, ning loode liigub sünnitusteedes edasi. Sellel hetkel on lammas enamasti pikali. Noored lambad võivad ka üritada püsti karata ning rahutult ringi joosta.
-
Lootekestade väljutamine
Kestvus: 2-3 tundi (max 6 tundi)
Mõned lambad, ja eriti kitsed kipuvad lootekestasid sööma, mistõttu teil võib nägematta jääda kas need ka tõesti väljutati. Lootekestad tasub laudast eemaldada et vältida nende roiskumist ning lammaste seedimisprobleeme. Välja rippuvaid lootekesta osasid ei tohi vägisi eemaldada, sest selle käigus võivad tekkida verejooksud.
Millal on vaja abi?
Kindlasti on vaja aidata kui:
– Ilmub ainult pea (ilma jalgadeta)
– Ilmuvad ainult jalad (ilma peata), ainult üks jalg või ainult saba
– lootekott on katki, veed on ära tulnud, ning poole tunni jooksul pole toimunud mingit muutust
– väljutamisperioodi kogupikkus ületab 90 minutit
Poegiva looma läbivaatus:
Peamine reegel: PUHTUS! Pese hoolikalt häbemepiirkond õrna lillaveelahusega puhtaks, pese ka enda käed ning kanna võimalusel kindaid => kaitsed ka ennast nakkuslikke haigustekitajate eest.
Kasuta libestusgeeli et vältida looma vigastamist. Sisene aeglaselt käega häbememokkade vahelt, ning ürita arusaada mis asendis tall on.
=> Õiges asendis on tunda kahte jalga, sõrgade põhjad on allapoole (lamba kõhu poole) ning pea või nina on tuntav jalgade vahel, või peal.
10 % talledest sünnib tagumine pool ees, sel juhul on tunda kahte jalga, sõrgade põhjad on ülespoole (lamba selja poole), tuntav võib olla ka saba. Sedapidi sündivat talle aidake võimalikult kiiresti välja ning ärge oodake et lammas ise pressimisega hakkama saab. Kui tall tuleb tagumine ots ees, siis mingi hetk sündimise käigus jääb tema nabanöör täpselt lamba vaagna vahele ning võib kinni pitsuda. Selle tagajärjel võib tall teha esimesed hingamiskatsed juba siis kui ta alles looteveest ümbritsetud on.
Kui tahad kontrollida kas tall on sünnitusteedes elus, siis pane näpp talle suhu: elus tall vastab imemisega. Kõiki väärasendeid on kergem korrigeerida talle emakasse tagasi lükates, sest seal on rohkem ruumi. Kindlasti ei tohi väärasendis talle hakata vägisi välja tõmbama – see põhjustab vigastusi nii tallel kui ka utel. Kui tunned et ei saa 10 minutiga probleemi lahendatud siis konsulteeri kindlasti loomaarstiga!
IV. Talle hooldamine pärast sündi:
1. Hingamisteed – vabasta nina/suu limast ning võimalikest takistustest
2. Nabanöör – desinfitseeri (joodi või aerosooliga)
3. Aseta tall tema ema lähedale
4. Kui poegimine toimub külmas laudas siis veendu et lammas hakkab oma talle korralikult kuivaks lakkuma. Vastasel juhul kuivata tall ise ära (põhuga hõõrumine aktiveerib ka vereringe!).
5. Tee kindlaks et tall saab piisavalt ternespiima
=> Tall peab üritama poole tunni jooksul püsti tõusta ja imeda
=> Tall peaks esimese kahe tunni jooksul saama +/- 250 ml ternespiima, seda 50 ml portsude kaupa. Keha suudab ternespiimas sisalduvaid antikehasid ainult esimese 24 tunni jooksul pärast sündimist ära kasutada!
Kõige sagedasem tallede surma põhjus on nälg koos alajahtumisega! Tallede normaalne kehatemperatuur on 39-40 °C. Enne tallede ülessoojendamist, tuleb viia nende veresuhkru tase normi, muidu järgneb soojenemisele kiire surm, kuna aju jääb glukoosita.
Nõrkade tallede puhul tasub pudeli asemel sööta sondiga. Pudeliga jootes võib nõrgal tallel sattuda vedelik hingetorusse, ning sealtkaudu põhjustada kopsupõletiku.
V. Lamba hooldamine pärast poegimist
Kontrollige et lootekestad oleksid väljunud ning et udarast tuleks piima. Pakkuge lambale joomiseks rohkelt vett.
Kui teil on kahtlusi lamba tervisliku seisundi suhtes:
– kontrollige keha temperatuuri (pärasoolest, tavalise kraadiklaasiga)
– jälgige kas loom sööb/joob
– kontrollige ega ei ole vigastusi või verejooksu näha
– kontrollige udara seisundit
=> Konsulteerige loomaarstiga, ning rääkige kõik oma leiud täpselt ära!
Allikad:
http://www.maavillane.ee/roomu/poegimisabi.pdf
http://www.welt-der-schafe.de/seiten/Fortpflanzung.html
http://www.alpinetgheep.com/
Lehrbuch der Schafkrankheiten (Martin Ganter)